Vedľajšie účinky liečby

Čo sú nežiaduce účinky a prečo vznikajú?

Protinádorová liečba nie je úplne špecifická pre nádor, pri jednotlivých typoch môže v rôznom rozsahu a intenzite pôsobiť aj na funkciu normálnych tkanív a orgánov. Druh a závažnosť vedľajších účinkov závisí na druhu liekov, dávke a spôsobe ako dieťa reaguje na lieky. Neželané účinky sa nevyskytnú u všetkých detí a ich závažnosť je rôzna u rôznych pacientov. Keď ste o nich informovaní, skôr si ich všimnete a môžete informovať lekára. Lekár plánuje liečbu tak, aby dieťa malo čo najmenej komplikácií. Pýtajte sa, čo treba robiť pred, počas a po liečbe, aby sa dieťa cítilo lepšie. Väčšina nežiaducich účinkov sa upraví po skončení liečebného cyklu, jestvujú však aj oneskorené a trvalé následky, o ktorých by ste mali vedieť. Vždy je potrebné si uvedomiť, že neliečená malignita ohrozuje dieťa na živote, zatiaľ čo komplikácie je vo väčšine prípadov možné zvládnuť.

Zdroj: Doc. MUDr. Emília Kaiserová, CSc.: Keď ochorie dieťa. NÁDOROVÉ OCHORENIA U DETÍ. 1. časť – Rady rodičom. 2015. Liga proti rakovine, Bratislava, 44 s, ISBN: 978-80-89201-70-9.

Vedľajšie účinky rádioterapie (RT)

Reakcia kože na ožarovanie, starostlivosť o kožu
RT ovplyvňuje aj normálne bunky, preto sa počas ožarovania môže vyskytnúť reakcia na koži ako začervenanie, suché olupovanie, pálenie či svrbenie, niekedy aj mokvanie.

Počas ožarovania sa nemá na označené a ožarované miesto používať mydlo alebo pleťová voda, parfumy či zásypy. Po sprchovaní sa koža len ľahko osuší uterákom.

Ožiarenú kožu nechajte voľne na vzduchu.Na omývanie sú vhodné napríklad termálne vody alebo odvar z kamiliek. Masti používajte s dovolením lekára. Suchú a začervenanú kožu možno natrieť najskôr o 2 hod. po ožiarení (nikdy nie pred ožarovaním!) vhodnou masťou (napríklad Calciumpanthotenicum, Panthenol gél) alebo prikladať chladivé gélové termovankúšiky. Chráňte dieťa pred slnkom a používajte ochranné krémy alebo oleje s SPF aspoň 30. To platí najmenej 1 rok aj po ožarovaní. Vhodné je nosiť bavlnenú bielizeň.

V ožiarenej oblasti vypadajú vlasy. Po ožiarení narastú asi o 3 týždne. V oblastiach s vyššou dávkou žiarenia nemusia narásť. Používajte mierny šampón a hrebeň s riedkymi zubami, ostrihajte vlasy na krátko, nepoužívajte sušič na vlasy, chráňte hlavu pred chladom a slnkom. Ak sa plánuje parochňa, je dobré zaistiť ju ešte pred vypadanímvlasov. Vhodné sú aj čiapky a šatky.

Iné vedľajšie účinky rádioterapie
Akútne reakcie vznikajú počas alebo do 6 týždňov po ožarovaní. Reakciou na rádioterapiu môže byť  únava, ospalosť, prípadne celková nevoľnosť. Uistite sa, že vaše dieťa má dostatok spánku a oddychu.

Ožiarenie hlavy a krku môžu sprevádzať bolesti a sucho v ústach. Pri bolesti v ústach možno použiť výplachy a spreje bez obsahu alkoholu, na čistenie zubov mäkkú kefku alebo vatový tampón. Ústa vyplachujte každé 2-3 hodiny vodou alebo roztokom jedlej sódy. Jedlo má byť mäkké, primeranej teploty, nie korenené a kyslé. Po prechodnom väčšom slinení nastáva sucho v ústach: vyplachujte ústa, podávajte dostatok tekutín, často ponúkajte malé dúšky vody na zvlhčenie sliznice a uľahčenie prehĺtania a rozprávania. Jedlo sa lepšie prehĺta keď je jemné, mixované, s prílohou omáčky, dressingu, šalátu alebo šťavy, vhodné je zapíjať. Vylučovanie slín môžu podporiť žuvačky alebo tvrdé cukríky. Sliznica úst sa vysušuje pri dýchaní ústami; dbajte na správne dýchanie nosom.

Pri ožarovaní brucha môže vzniknúť nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, hnačky, bolesti brucha. Pri nevoľnosti a vracaní podajte ľahké jedlo 3-4 hodiny pred ožiarením. Nepodávajte mastné, sladké a korenené jedlá a jedlá so silnou vôňou. Vhodnejšie sú studené jedlá (napr. sendviče) namiesto horúcich,malé množstvá, 30-60minút pred jedlom podajte tekutiny. Po jedle nech si dieťa oddýchne.

Ak vracia, podajte mu až po utíšení vracania malé množstvo čistej tekutiny (voda,mäsový
vývar, bezmliečna zmrzlina) – začať čajovou lyžičkou každých 10min., potom postupne zvyšovať až na 2 polievkové lyžice každých 30 min. Keď udrží tekutiny, skúste kašovitejšiu potravinu (puding, jogurt, krémovú polievku, mliečny kokteil) v malých množstvách a postupne – ak nevracia – tuhú potravu.

Pri hnačke informujte lekára. Vhodné sú potraviny s vysokým obsahom sodíka a draslíka, bez vlákniny (jogurt, mäsový vývar, ryža, nemastené cestoviny, banány, broskyňový a marhuľový džús, varené zemiaky, zemiaková kaša) a dostatok tekutín.

Dlhodobé nežiaduce účinky môžu byť doživotné: porucha rastu ožiarených tkanív a následné deformity, sterilita po ožiarení vaječníkov a semenníkov, poruchy neuropsychického vývoja po ožiarení mozgu najmä u mladých detí. Medzi najzávažnejšie patrí možný vznik sekundárnych malignít v ožiarenej oblasti (v priemere o 15 rokov po RT).

Zdroj: Doc. MUDr. Emília Kaiserová, CSc.: Keď ochorie dieťa. NÁDOROVÉ OCHORENIA U DETÍ. 1. časť – Rady rodičom. 2015. Liga proti rakovine, Bratislava, 44 s, ISBN: 978-80-89201-70-9.

Vedľajšie účinky chemoterapie (CHT)

Chemoterapia je významnou súčasťou liečby takmer všetkých onkologických ochorení u detí. Cytostatiká však nepôsobia iba na nádorové bunky, ale aj na niektoré normálne bunky, najmä na tie, ktoré sa rýchle delia (napríklad krvotvorné bunky, sliznice, vlasové folikuly), a ovplyvňujú funkcie aj ďalších orgánov. Tieto účinky sú rôzne pri jednotlivých cytostatikách, odlišujú sa ak sa podáva kombinácia alebo samostatné lieky. Pôsobenie na jednotlivé orgány a funkcie je rôzne intenzívne a prejavy u jednotlivých pacientov sú tiež rozlične časté a rozlične intenzívne. Aj keď vymenujeme najčastejšie nežiaduce účinky, neznamená to, že každé dieťa bude mať takúto komplikáciu. Je však dôležité, aby ste sa s nimi oboznámili – aby ste ich zavčasu spozorovali a o ich vzniku informovali lekára. Niektoré ďalej uvedené nežiaduce účinky sa môžu vyskytnúť aj pri ďalších druhoch liečby alebo po vyšetreniach.

V nasledujúcom prehľade nájdete informácie o týchto vedľajších účinkoch chemoterapie:

– poškodenie krvotvorby

– infekčné komplikácie

– problémy s prijímom potravy (nechutenstvo, vracanie, prírastok na hmotnosti a.i.)

– poruchy vyprázdňovania (hnačka, zápcha)

– nežiadúce účinky na vlasy a kožu, vrátane alergických reakcií

– nežiadúce účinky na vylučovací systém (obličky, močový mechúr)

– nežiadúce účinky na nervový systém

– nežiadúce účinky na kosti

Zdroj: Doc. MUDr. Emília Kaiserová, CSc.: Keď ochorie dieťa. NÁDOROVÉ OCHORENIA U DETÍ. 1. časť – Rady rodičom. 2015. Liga proti rakovine, Bratislava, 44 s, ISBN: 978-80-89201-70-9.

Poškodenie krvotvorby

Kontroly krvného obrazu patria medzi najčastejšie a najdôležitejšie sledované parametre počas celého obdobia chemoterapie. Takmer všetky protokolymajú ako základnú podmienku na podanie liečby určité hodnoty v krvnom obraze. Krvotvorné bunky patria medzi najrýchlejšie sa deliace bunky v tele, preto sú cytostatikami najčastejšie poškodené. Po každom cykle chemoterapie nastáva pokles v počtoch jednotlivých druhov krviniek, ktoré sa po krátkom čase v prestávke liečby upravia. Niekedy je potrebné na urýchlenie úpravy podať transfúzne prípravky alebo rastové faktory krvotvorby.

Pokles počtu bielych krviniek (leukopénia)
Biele krvinky (leukocyty)majú dôležitú úlohu v obrane organizmu proti infekciám. S bakteriálnymi infekciami bojujú najmä neutrofily. Dôležitý je pokles neutrofilov (absolútny počet neutrofilov) pod 1000/ul. Dieťa je ohrozené infekciou najmä pri poklese pod 500/ul a zvlášť pod 100/ul a ak tento pokles trvá viac ako 7-10 dní. Pozoruje sa častejšie po intenzívnejších blokoch kombinovanej chemoterapie alebo po vyšších dávkach cytostatík. Niekedy klesajú neutrofily až na nulu a úprava nastáva po 2 – 3 týždňoch. V tomto období sa vyžaduje dodržanie tzv. leukopenického režimu, ktorý zníži riziko infekcie: obmedzenie návštev, najmä ak majú príznaky infekcie, prísnejšie dodržiavanie hygieny (najmä umývanie a dezinfekcia rúk, a ďalšie, o ktorých Vás poinformuje zdravotnícky personál), niekedy izolácia v samostatnej izbe. Zvláštnu pozornosť je potrebné venovať strave: Najvhodnejšia je tepelne upravená strava (ohrievať iba raz, najlepšie v mikrovlnnej rúre; raz rozmrazené jedlo opakovane nezmrazujte). Pred podávaním potravy si umyte ruky, umyť treba aj viečka a obaly potravín pred otváraním, surovú zeleninu a ovocie, ktoré okrem toho treba vždy olúpať. Nie sú vhodné jedlá z reťazcov rýchleho občerstvenia, majonézové šaláty, čerstvé lahôdkarské výrobky, potraviny s obsahom sušeného ovocia, instantné potraviny, mliečne výrobky s krátkou dobou trvanlivosti, krájané a plesňové syry, paštéty a krájané údeniny, potraviny po záruke trvanlivosti.

Pri zvlášť hlbokom a dlhotrvajúcom poklese neutrofilov, najmä ak je pacient ohrozený infekciou, sa niekedy na urýchlenie ich obnovy podáva rastový faktor granulocytov. Indikácie na podávanie rastového faktora určujú protokoly. Ak je dieťa v tomto období v dobrom stave, môže ostať doma za predpokladu, že sa dodržia pokyny k ochrane pred infekciou. Pri akejkoľvek komplikácii alebo potrebe liečby sa prijíma do nemocnice. Rodičia musia pozorne sledovať jeho stav a najmä zvýšenie teploty a každú zmenu hlásiť lekárovi.

Pri veľmi nízkom počte leukocytov môže byť jediným príznakom infekcie zvýšenie telesnej teploty. Ak vystúpi teplota nad 38. st. C alebo 3x za sebou medzi 38 – 38.4 st. C, hovoríme o febrilnej neutropénii. Dieťa je potrebné dôkladne vyšetriť a odobrať krv, prípadne ďalšie materiály (moč, výtery, spútum) na kultiváciu, aby sa zistila prítomnosť infekcie. Ihneď po tomto odbere a vyšetrení sa začne podávať antibiotická liečba, aby sa zabránilo ďalšiemu rozvoju infekcie. V tomto čase nemusia byť žiadne iné príznaky infekcie, pretože pri nízkom počte leukocytov nedokáže organizmus reagovať zápalom. Keď sa počet leukocytov zvyšuje a infekcia ešte nie je zvládnutá, môže sa zápal prejaviť, čo niekedy vyzerá ako zhoršovanie nálezov. Ak napriek antibiotickej liečbe pretrváva teplota alebo pozitívne kultivačné nálezy, antibiotická liečba sa mení. Ak sa nenájde bakteriálny pôvodca, myslí sa aj na plesňovú infekciu a pridáva sa liečba účinná na plesne.

Pokles počtu krvných doštičiek (trombocytopénia)
Krvné doštičky (trombocyty)majú dôležitú úlohu pri zrážaní krvi. Riziko krvácania je najmä pri počte trombocytov pod 20.000/ul. Krvácanie sa zvyčajne prejavuje na koži vo forme bodkovitých krvácaní (petechie) alebo aj modrín (hematómov). Tieto vznikajú zvlášť pri udretí. Ak sa krvácanie prejaví aj na slizniciach – v ústnej dutine, z nosa, alebo pozorujete krvavú alebo čiernu stolicu alebo červenkastý moč, je to upozornením na riziko závažnejšieho krvácania a je nutné ihneď upozorniť lekára. Pri krvácaní stlačte krvácajúce miesto čistou vreckovkou, plátnom, obväzom, kým krvácanie neprestane. Pri krvácaní z nosa dieťa posaďte, nemalo by ležať, pritlačte koreň nosa ku kosti počas minút. Tlak musí byť pevný na oboch stranách, aby sa krvácanie zastavilo.

Trombocyty je možné nahradiť transfúziou krvných doštičiek, ktorá sa podáva pri poklese
pod 10.000/ul, ale u pacientov s vyšším rizikom krvácania aj pri vyššom počte. Ak je počet Tr veľmi nízky, dieťa sa má chrániť aktivít, pri ktorých by mohol nastať úraz, napríklad pri športe.

Anémia (chudokrvnosť)
Pokles počtu červených krviniek (erytrocytov) a krvného farbiva (hemoglobínu) má rôzne príčiny.Môže byť spôsobený chemoterapiou, niekedy aj samotnou malignitou alebo inými príčinami. Hemoglobín roznáša v organizme kyslík. Pri jeho nedostatku trpia orgány nedostatkom kyslíka, čo samôže prejaviť bledosťou, únavou, slabosťou, závratmi, búšením srdca, kolapsom, dýchavičnosťou. Mierna anémia môže pretrvávať počas celej liečby, ale organizmus si dokáže zvyknúť na nižšie hodnoty. Transfúzie červených krviniek (erytrocyty) sa podávajú zvyčajne pri poklese hemoglobínu na 70 – 80 g/l, alebo ak má dieťa uvedené klinické príznaky.

Zdroj: Doc. MUDr. Emília Kaiserová, CSc.: Keď ochorie dieťa. NÁDOROVÉ OCHORENIA U DETÍ. 1. časť – Rady rodičom. 2015. Liga proti rakovine, Bratislava, 44 s, ISBN: 978-80-89201-70-9.

Infekcie u onkologických pacientov

Obranu proti infekciám zabezpečuje niekoľko faktorov. Obranyschopnosť (imunita) sa dá rozdeliť na dve veľké skupiny: nešpecifická a špecifická. Nešpecifická imunita je obranou proti  akejkoľvek infekcii. Medzi hlavné faktory, ktoré ju zabezpečujú patria takzvané bariéry (napríklad neporušená koža a sliznice) a biele krvinky, ktoré už boli spomenuté. Špecifická imunita zabezpečuje obranu proti tým vyvolávateľom, s ktorými sa už bunky imunitného systému stretli, napríklad po prekonanom infekčnom ochorení alebo po očkovaní. Je protilátková a bunková a zúčastňuje sa na nej iná skupina bielych krviniek – lymfocyty. U onkologických pacientov môžu byť oslabené všetky obranné mechanizmy, čo závisí od samotnej malignity, aj od druhu, intenzity a dĺžky trvania liečby. Najčastejšie sú infekcie bakteriálne, zriedkavejšie sú plesňové a vírusové, ktoré tiež môžu prebiehať rýchlo a nepriaznivo u pacientov s výrazne oslabenou funkciou imunitného systému.

Už bola spomenutá úloha neutrofilov v obrane proti baktériovým infekciám. Pri liečbe malignít má významnú úlohu aj porušenie bariér, pretože koža a sliznice nášho tela sú osídlené viacerými druhmi baktérií, niekedy aj kvasiniek a plesní, ale u zdravého človeka nevyvolajú ochorenie. Niektoré cytostatiká spôsobujú poškodenie slizníc ústnej dutiny alebo aj čriev. Cez porušené sliznice sa dostávajú do krvného prúdu tieto mikroorganizmy, voči ktorým sa okrem toho telo nevie dostatočne brániť. Celistvosť kože je zase dlhodobo poškodená napríklad zavedeným centrálnym žilovým katétrom, čo umožňuje vstup baktérií nachádzajúcich sa na koži. Infekciu u dieťaťa môže tak vyvolať jeho vlastná, za normálnych okolností neškodná bakteriálna flóra. Iným zdrojom infekcie sú ľudia z jeho okolia, ktorí ani nemusia mať zjavné príznaky infekcie. Prenos sa deje napríklad kvapôčkovou infekciou (pri kašli, kýchnutí), alebo priamo rukami pacienta. Infekční sú ľudia, ktorí majú nádchu, chrípku alebo infekčnú chorobu alebo boli čerstvo očkovaní živou očkovacou látkou (osýpky, rubeola, mumps, kiahne, detská obrna). Najväčšie riziko prenosu infekcie je namiestach, kde sa nachádza väčšie množstvo ľudí, preto sa má dieťa takým miestam vyhýbať.

Infekcia sa môže rozvíjať veľmi rýchlo, aj v priebehu niekoľkých minút. Pri príznakoch choroby treba ihneď informovať lekára. Na zistenie príčiny infekcie sa musia odobrať vzorky krvi, moču, stolice, výter z hrdla na kultiváciu. Okrem už spomenutej febrilnej neutropénie, alebo zvýšenej teploty aj bez neutropénie, sú príznakmi infekcie napríklad bolesť alebo začervenanie kože pri vyústení katétra, bolesť hrdla, kašeľ, hnačka alebo bolesti brucha, bolestivé pľuzgieriky na perách alebo kdekoľvek na tele, biely povlak na slizniciach ústnej dutiny. U pacientov v dobrom stave a bez závažnej neutropénie je možné absolvovať liečbu aj doma, ale rizikoví pacienti sa prijímajú do nemocnice a dostávajú lieky v infúziách. Pri bakteriálnej infekcii dostane dieťa antibiotiká, ktoré však neúčinkujú na vírusy. Kým sa vírus zistí, väčšina detí dostáva antibiotiká do zlepšenia krvného obrazu, aj keď sú bakteriálne kultivácie negatívne. Dieťa môže dostať aj iné lieky na potlačenie príznakov. Liečba malignity sa môže prechodne zastaviť.

Závažný priebeh môžu mať u onkologických pacientov ovčie kiahne, ktoré deti zvyčajne dostanú od svojich súrodencov alebo aj v ambulancii lekára. Každý kontakt s kiahňami je potrebné ihneď nahlásiť. Požiadajte učiteľa v škole a rodiny spolužiakov, aby Vás informovali, ak sa kiahne vyskytnú v škole. Dieťa dostane protivírusové lieky a okrem toho by nemalo prísť do kontaktu s ďalšími pacientmi do uplynutia inkubačnej doby, čo u onkologických pacientov predstavuje 4 týždne. Ak dieťa prekonalo kiahne, zvyčajne ich nedostane znovu, ale niektoré deti s chemoterapiou môžu dostať pásový opar. Sú to pľuzgierovité kožné vyrážky, ktoré sa podobajú kiahňam, ale sú obmedzené len na určitú časť tela. Ak sa to stane, informujte lekára.

Ochranné očkovanie
Počas liečby a niekoľkomesiacov po liečbe sa dieťa nemá očkovať látkami, ktoré obsahujú
živé vírusy (osýpky, rubeola, mumps, detská obrna, kiahne). Ostatné očkovania, vrátane
chrípky, sú možné, ale organizmus nedokáže pri výrazne zníženej imunite vytvárať dostatočné množstvo protilátok, takže očkovanie je najvhodnejšie odložiť až po skončení celej liečby a kontrole imunitného stavu. O očkovaní sa dohodnite s lekárom v onkologickej ambulancii a imunológom. Súrodenci pacienta tiež nemajú dostať živú vakcínu proti obrne (poliomyelitíde), kým sa dieťa lieči.

Príznaky podobné chrípke
Môžu vzniknúť o niekoľko hodín alebo aj dní po liečbe: bolesti svalov, hlavy, únava,mierna horúčka, triaška, nechutenstvo.Môžu byť buď z infekcie alebo zmalignity. Informujte lekára.

Zdroj: Doc. MUDr. Emília Kaiserová, CSc.: Keď ochorie dieťa. NÁDOROVÉ OCHORENIA U DETÍ. 1. časť – Rady rodičom. 2015. Liga proti rakovine, Bratislava, 44 s, ISBN: 978-80-89201-70-9.

Problémy s príjmom potravy

Nechutenstvo
Mnohé vedľajšie účinky chemoterapie, ale aj samotná malignita, hospitalizácia, psychické problémy (smútok, strach) môžu vyvolať nechutenstvo. Je dôležité sledovať hmotnosť dieťaťa, vypracovať plán stravovania doma, poradiť sa s lekárom, psychológom, diétnym pracovníkom. Významná je psychická pohoda dieťaťa.

Niekoľko ďalších rád:
Ponúkajtemu jedlo, ktoré  má rado, ale nie vtedy, keď sa cíti zle a vracia. Nenúťte ho jesť keď nemá chuť a nechajte ho jesť pomaly. Nútenie môže spôsobiť dlhodobé odmietanie jedla. Netrvajte na dodržaní určitého času na jedlo. Nechajte ho jesť keďmá chuť, bez ohľadu na to či je alebo nie je hladné alebo ho ponúkajte často počas dňa. Vytvorte príjemné prostredie.

Jedzte pokojne, uvoľnení, neponáhľajte sa. Skúste zmeniť čas,miesto a okolnosti stravovania. Pozeranie obľúbenej TV relácie alebo pozvanie priateľa, aby sa pripojil k jedeniu môže zlepšiť vzťah k jedlu. Pochváľte dobré jedenie. Skúste zaradiť malú odmenu, ako obľúbený dezert alebo novú hračku. Súrodenci by sa tiežmali zaradiť do systému odmien, nemali by byť ponechaní bokom, ale treba dať pozor, aby sa zdraví súrodenci neprejedali.

Deti s malignitou potrebujú diétu vysoko kalorickú a bielkovinovú. Majte po ruke vysoko kalorické bielkovinové občerstvenie. Zjedenie alebo usrknutie hoci len niekoľko hltov správnej potraviny pomôže zvýšiť príjem bielkovín a kalórií. Môžete zmraziť porcie obľúbeného jedla a ponúknuť ho keď má dieťa chuť.

Na zvýšenie obsahu bielkovín v stravemôžete pridať k bežným a obľúbeným jedlám vo vhodnej forme tvrdý syr, tvaroh, mlieko (aj sušené), zmrzlinu, jogurt, vajíčka, oriešky, semienka a obilné klíčky, mäso a ryby, strukoviny.

Kalorický obsah potravín zvýši pridanie do jedla masla a rastlinných tukov, kyslej smotany, šľahačka, šalátové dressingy a majonéza, med, džem, cukor, kornflaky, sušené ovocie (pozor na obmedzenia pri neutropénii a niektorých diétach!). Ponúkajte tekutiny počas dňa, ale nie počas jedenia, môžu naplniť žalúdok a znížiť chuť na tuhšie jedlo. Dajte dieťaťu slamku, aby sa ľahšie napilo.

Príjem živín je možné zvýšiť aj popíjaním výživových doplnkov alebo ich pridaním do stravy. Sú dostupné v lekárňach v tekutej alebo práškovej forme. O ich vhodnosti Vás poinformuje lekár. Multivitamíny a minerály sú tiež vhodným doplnkom stravy, ale za určitých okolností sa ich príjem neodporúča. Preto sa o vhodnosti ich použitia vždy poraďte s lekárom!

Aj v nemocnici je možné dohodnúť sa na jedálničku, ktorý pomôže zlepšiť príjem potravy. Ak sa stravovanie dieťaťa stáva vážnym problémom, požiadajte lekára o liek na zvýšenie chuti do jedla. Niekedy je potrebné zvážiť alternatívne cesty podávania potravy. Prednosť sa vždy dáva príjmu potravy prirodzenou cestou, teda ústami. Za určitých okolností je možné zvážiť podávanie potravy sondou zavedenou cez nosovú dierku do žalúdka alebo zavedenie silnejšej hadičky v narkóze cez brušnú stenu do žalúdka alebo tenkého čreva. Na prechodné obdobie je tiež možné u pacientov v ťažkom stave dodávať potrebné živiny v infúziách (tzv. parenterálna výživa).

Niektoré cytostatiká môžu prechodne meniť chuť. V takom období môžu pomôcť správne korenené potraviny, ako špagety alebo pizza. Niekedy môže zlepšiť chuť pridanie soli alebo cukru. Vyhnite sa potravinám s prázdnymi kalóriami, ako nealkoholické nápoje, čipsy, cukríky. Môžu zhoršiť chuť do jedla bez poskytnutia správnych živín. Mliečne kokteily, jogurt, ovocie, džúsy alebo instantné kaše poskytnú ďalšie kalórie a bielkoviny.

Niekedy je potrebné upraviť výber potravín pri  výšení hladiny krvného cukru (glykémie) – najmä pri liečbe prednizónom alebo dexametazónom. Častým vedľajším účinkom chemoterapie je aj zmena funkcie pečene a potreba tzv. pečeňovej diéty, kedy sa obmedzuje najmä príjem tuku v strave (predovšetkým živočíšneho). Odporúča sa obmedziťmastné jedlá, údeniny a konzervované potraviny (kečup, horčica), horšie stráviteľné sú aj jedlá aromatické a spôsobujúce zvýšenú plynatosť (kysnuté cesto, kapusta, karfiol, reďkovka).

Prírastok na hmotnosti
Niekedy dieťa nadmerne priberie pretože hromadí v tele nadbytočné množstvo tekutiny. Lekár môže odporučiť menej soliť, pretože soľ zadržiava v tele vodu. Môže tiež predpísať lieky, ktoré urýchlia vylúčenie vody – diuretiká. Prírastok na hmotnosti je pozorovaný napríklad pri liečbe prednizónom alebo dexametazónom.

Nevoľnosť a vracanie
Tieto príznaky patria medzi najčastejšie a najnepríjemnejšie, aj keď zvyčajne nie nebezpečné účinky chemoterapie – v rozličnom stupni sa vyskytujú až u 70% pacientov. Rôzne často a rôzne intenzívne ich môže zapríčiniť každé cytostatikum, niektoré však vyvolajú vracanie vždy. Príčinou nevoľnosti a vracania môže byť aj rádioterapia alebo samotná malignita, ale aj ďalšie zmeny zdravotného stavu, ktoré sú alebo nie sú v spojení s malignitou alebo liečbou (choroby a zmeny zažívacieho traktu, zmeny vnútorného prostredia, infekcie, iné lieky). Niekedy sa vracanie vyskytne ešte pred začatím liečby alebo pred príchodom do nemocnice. Ich príčinou je zvyčajne predchádzajúca skúsenosť s liečbou, ak neboli tieto komplikácie dostatočne zvládnuté. Hovoríme o anticipačnom, alebo predbežnom vracaní. Najdôležitejšie je preto nevoľnosti a vracaniu predchádzať podávaním liekov, ktoré zabránia vzniku týchto prejavov alebo účinnou liečbou už vzniknutých príznakov. Lieky sa podávajú ústami alebo do žily, samostatne alebo kombinácia 2-3 účinných liekov. S ich podávaním sa začína pred podaním cytostatík, pokračuje sa počas liečby a niekedy aj 2-3 dni po skončení cyklu. Ak sa na vzniku podieľa aj psychologická zložka, podá sa aj liek na upokojenie a psychologická podpora. Dôležité sú aj režimové opatrenia, najmä ak lieky neodstránia príznaky úplne.

Tekutiny sa zväčša tolerujú lepšie ako tuhé jedlo. Ak dieťa vracia, nedávajte mu tekutiny ani iné jedlo, kým sa vracanie neutíši. Potom možno podať malé množstvo čistej tekutiny (voda, mäsový vývar, bezmliečna zmrzlina) – začať čajovou lyžičkou každých 10min., potom postupne zvyšovať až na 2 polievkové lyžice každých 30min. Keď udrží tekutiny, skúste kašovitejšiu potravinu (puding, jogurt, krémovú polievku, mliečny kokteil) v malých množstvách a postupne – ak nevracia – tuhú potravu.

Všeobecne sa odporúča:
– neponúkať potravu, keď sa cíti zle; v období nevoľnosti neponúkať obľúbené jedlá, aby si voči nim dieťa nevyvolalo odpor
– ak niektoré jedlo vyvolá ťažkosti – nepodávať ho; ak má dieťa chuť na určité jedlo, ktoré mu nevyvolá nevoľnosť, prispôsobiť sa
– nepodávať jedlo 1-2 hod. pred chemoterapiou, pred jedlom podať lieky proti vracaniu
– jesť častejšie, malé množstvo ľahko stráviteľného jedla izbovej teploty alebo chladnejšie
– obmedziť vyprážané, mastné, korenené, silne solené alebo jedlá s výraznou vôňou
– mimo jedenia ponúkať tekutiny, chladnejšie, bez bubliniek, pomaly; vhodný je napríklad
mätový čaj
– jesť vo vetranom prostredí, bez zápachu; veľa sa o jedle nerozprávať, nevnucovať ho; po jedle odpočívať, najlepšie v sede; dôležité je aj voľné, netlačiace oblečenie
– vypozorovať okolnosti, ktoré podnecujú vracanie a prispôsobiť tomu režim stravy

Zmeny v chuti jedla (menšia chuť alebo horká kovová chuť)
Podávajte viac korenené alebo kyslé jedlá, ako sú pomaranče, citrusy, ochutené pudingy a krémy, limonády (nie pri bolesti v ústach alebo hrdle), na ochutenie jedla ochucovacie omáčky, dressingy, bylinky. Deti často uprednostňujú pizzu alebo chipsy, môžete skúsiť slaninku, šunku, cibuľku k jedlu. Nepodávajte jedlo, ktoré vyvoláva problémy, skúste zlepšiť chuť jedla podľa želania dieťaťa, zistite, aká teplota jedla je najvhodnejšia.

Pálenie záhy, bolesti žalúdka
Informujte lekára – vhodné je podanie liekov na zníženie kyslosti žalúdočnej šťavy – antacíd. Nepodávajte mastné, vyprážané alebo veľmi korenené jedlá.

Zdroj: Doc. MUDr. Emília Kaiserová, CSc.: Keď ochorie dieťa. NÁDOROVÉ OCHORENIA U DETÍ. 1. časť – Rady rodičom. 2015. Liga proti rakovine, Bratislava, 44 s, ISBN: 978-80-89201-70-9.

Poruchy vyprázdňovania

Hnačka
Hnačka je stav, keď má dieťa niekoľkokrát denne riedke stolice. Nebezpečná môže byť najmä u detí do 3 rokov, keď strata tekutín vedie rýchle k dehydratácii, ale aj staršie dieťa môže byť vyčerpané. Ak je ťažká (viac ako 3 vodnaté stolice za deň) kontaktujte lekára. Treba hlásiť aj stav s bolesťou a kŕčmi brucha alebo s prítomnosťou krvi v stolici. Príčinou môže byť infekcia alebo poškodenie črevnej sliznice chemoterapiou alebo rádioterapiou…

Pri častých vodnatých hnačkách podávajte 12-24 hodín len tekutiny, opakovane, v malom množstve (mierne sladený čaj, minerálky, vývar). Po zlepšení malé množstvo jedla, 6-8-krát denne. Nepodávajte mastné jedlá a také, ktoré nafukujú, jedlá s vysokým obsahom cukru, ostré, silne korenené, ani mlieko, nápoje s kofeínom a sýtené CO2. Skúste bielkovinovú a kalorickú potravu, bez vláknin, s obsahom soli a draslíka (netučný jogurt bez ovocia, mäsový vývar, ryžu, varené zemiaky, nemastené cestoviny, banány, broskyňový a marhuľový džús, dusené chudé mäso, zemiaková kaša). Tekutiny aj naďalej, opakovane a pomaly.

Zápcha
Príčinou zápchy môže byť zmena stravy s nedostatkom vlákniny, nedostatok pohybu, zmena prostredia, niektoré lieky. Ak trvá niekoľko dní, vyvoláva bolesti brucha a nevoľnosť. Nebezpečná je pre možnosť pomnoženia bakteriálneho osídlenia čreva a pre možnosť poranenia konečníka pri vyprázdňovaní tuhej stolice. Ak trvá viac ako dva dni, informujte lekára.

Dávajte dieťaťu viac tekutín, napríklad jablkový džús. Potravamá byť bohatá na vlákninu, napríklad celozrnný chlieb, obilniny, ovsené vločky, hnedá ryža, sušené ovocie (hrozienka, slivky), surovú čerstvú zeleninu, jablká, hrušky. Obmedzte čokoládu, banány, čierny čaj. Snažte sa nacvičiť stereotyp vyprázdňovania v určitej dennej dobe, najlepšie ráno. Asi polhodinu predtým môžete podať pohár horúceho nápoja. Podporujte fyzickú aktivitu dieťaťa.

Zdroj: Doc. MUDr. Emília Kaiserová, CSc.: Keď ochorie dieťa. NÁDOROVÉ OCHORENIA U DETÍ. 1. časť – Rady rodičom. 2015. Liga proti rakovine, Bratislava, 44 s, ISBN: 978-80-89201-70-9.

Nežiaduce účinky chemoterapie na vlasy a kožu

Dočasná strata vlasov (alopécia) je najčastejší a dobre známy účinok cytostatík. Výskyt nie je rovnaký po rôznych cytostatikách a závisí aj od použitej dávky. Po vysoko dávkovaných režimoch môžu vypadať aj riasy a obočie. Alopécia je prechodná, po skončení liečby vlasy znovu narastú. Aj keď ide o prechodný a nie nebezpečný jav, psychologické problémy s prijatím straty vlasov majú deti a niekedy aj rodičia najmä na začiatku liečby. Odporúča sa používať jemný šampón, hrebeň s riedkymi zubami, nepoužívať sušiče na vlasy. Najvhodnejšie je už pri začatí vypadávania vlasy ostrihať na krátko. Ak plánujete použiť parochňu, je vhodné vybrať ju ešte pred úplným vypadaním vlasov. V prevažnej väčšine prípadov si deti na tento stav zvyknú a psychologické problémy sa odstránia používaním vkusných šatiek a čiapok. Hlavu je potrebné chrániť pred chladom a slnkom. (Obr. 14, 15 )

Obr. 14: O niekoľko týždňov po chemoterapii vypadajú vlasy…

Obr. 15: Niektoré deti nosia čiapky, šatky alebo aj parochne… po skončení liečby vlasy narastú…

Zmeny na koži
Počas chemoterapie je možné pozorovať:
– začervenanie, bolesť a opuch, zmeny okolo nechtových lôžok – informujte lekára, zabráňte dieťaťu okusovať nechty, buďte opatrní pri strihaní nechtov
– opuch a začervenanie vmieste vpichu ihly alebo vstupu katétra –môže ísť o infekciu v mieste vpichu alebo únik liekov pod kožu – upozornite zdravotnícky personál
– suchá, svrbivá koža, niekedy opakovaný výsev ložísk ekzému – používajte jemné mydlo a hydratačné nedráždivé masti
– vyrážky môžu byť prejavom alergie alebo infekcie – upozornite lekára
– precitlivenosť na slnko – počas liečby sa neodporúča byť na priamom slnku, na kožu je vhodné používať ochranný krém s faktorom SPF 15 – 30
– zvýšená pigmentácia po niektorých liekoch je zvyčajne prechodná

Alergická reakcia
Môže sa prejaviť ako horúčka,mdloby, vyrážka, ťažkosti s dýchaním. Ihneď volajte lekára. Môže ísť o závažný priebeh, aj keď to nie je časté. Lieky, ktoré môžu vyvolať okamžitú alergickú reakciu pri podávaní do žily sa podávajú pod dozorom zdravotníckeho personálu.

Zdroj: Doc. MUDr. Emília Kaiserová, CSc.: Keď ochorie dieťa. NÁDOROVÉ OCHORENIA U DETÍ. 1. časť – Rady rodičom. 2015. Liga proti rakovine, Bratislava, 44 s, ISBN: 978-80-89201-70-9.

Ilustrácie: MUDr. Marek Pleško

Ostatné vedľajšie účinky chemoterapie

Nežiaduce účinky na obličky a močový mechúr
Niektoré cytostatiká a antibiotiká spôsobujú poruchy niektorých funkcií obličiek, ktoré môžu byť prechodné, alebo aj dlhodobé. Funkcia obličiek sa počas liečby a po nej opakovane kontroluje. Ak je to potrebné, môžu sa zmeniť dávky a prestávky v liečbe.

Zmeny vo farbe (žltá, červená, oranžová) alebo silný zápach moču môžu tiež spôsobovať niektoré cytostatiká – informujte sa u lekára.

Podráždenie močového mechúra a infekcia sa prejavia nutkaním na močenie, pálením alebo bolesťou pri močení, častejším močením, niekedy je moč krvavý alebo sa dieťa nemôže vymočiť. Okrem infekcie môže takýto stav vzniknúť po niektorých liekoch, ktoré poškodzujú sliznicu mechúra. Pri takýchto liekoch je potrebné dostatočné zavodnenie vo forme infúzií alebo aj podávanie liekov, ktoré zabránia poškodeniu sliznice.

Nežiaduce účinky na nervový systém
Poruchu funkcie periférneho nervového systému spôsobujú najmä často používané vinka alkaloidy (vinkristín, vinblastín), niekedy platinové lieky. Na centrálny nervový systém (mozog, miecha) môžu nepriaznivo pôsobiť cytostatiká samotné alebo vznikajú problémy spôsobené napríklad krvácaním alebo trombózou v dôsledku liečby.

Poruchy periférneho nervového systému na končatinách sa prejavia ako mravčenie alebo bolesť, porucha jemných pohybov (neudrží ceruzku alebo hrnček), ťažkosti pri chôdzi, rozprávaní, bolesti čeľuste. Môžu vzniknúť aj poruchy citlivosti.

Pri poruche periférneho nervového systému v črevnej stene sa zastaví pohyb čriev (paralytický ileus), vzniká ťažká zápcha, bolesti brucha, vracanie. Porucha môže postihnúť aj funkciu močového mechúra. Všetky tieto problémy treba včas nahlásiť lekárovi. Ak sú ťažšie, následne sa znižuje dávka lieku alebo sa liek vynechá. Funkcia sa zvyčajne po vynechaní lieku upraví.

Po liečbe platinou vznikajú poruchy sluchu, ktoré môžu byť dlhodobé.

Prejavy zmien v mozgu závisia od miesta a  rozsahu poškodenia, aj od rýchlosti vzniku. Pozorujú sa rôzne neurologické príznaky, v najťažších prípadoch poruchy vedomia. Ložiskové postihnutie sa zistí zobrazovacím vyšetrením.

Kostné problémy
Niektoré lieky oslabujú kosti a môžu byť  príčinou zlomeniny z preťaženia. Oznámte lekárovi ak má dieťa bolesť v horných alebo dolných končatinách alebo začne krívať.

Zdroj: Doc. MUDr. Emília Kaiserová, CSc.: Keď ochorie dieťa. NÁDOROVÉ OCHORENIA U DETÍ. 1. časť – Rady rodičom. 2015. Liga proti rakovine, Bratislava, 44 s, ISBN: 978-80-89201-70-9.

Nežiaduce účinky kortikosteroidov

V liečbe niektorých malignít, najmä leukémií, lymfómov a pri nádoroch mozgu sa v liečbe podávajú hormonálne látky, ktoré sa normálne vytvárajú v tele a majú početné účinky na látkovú výmenu v organizme. V liečbe sa však podávajú v niekoľko násobne vyšších dávkach a preto môžu vyvolať celý rad nežiaducich zmien. V onkológii sa najčastejšie používa dexametazón a prednizón. Nežiaduce účinky vznikajú pri dlhodobom podávaní (niekoľko týždňov).

Najčastejšie sú:
– Zvýšenie chuti do jedla, poruchy hospodárenia so soľou a vodou. Následkom je zvýšenie hmotnosti. Zmeny sú najviac na trupe a v tvári.
– Ochabnutosť svalov, niekedy až s problémami pri chôdzi.
– Zníženie pevnosti kože a vznik malých pseudojazvičiek – strií.
– Dráždenie až poškodenie žalúdočnej sliznice a bolesti žalúdka. Súčasne s kortikoidmi sa podávajú lieky na zníženie kyslosti žalúdka a ochranu sliznice.
– Zvýšenie hladiny krvného cukru až potreba podávania inzulínu.
– Zvýšenie krvného tlaku, zvýšené straty draslíka v moči (pridáva sa vo forme tabliet).
– Psychické poruchy (rýchle zmeny nálad, agresivita, občas až rozvoj psychózy), podráždenosť, nespavosť, ktoré sa upravia po vynechaní liečby.
– V režime detí sa odporúča vyhýbať sa sladkým a slaným jedlám, pri zvýšenej chuti vyhýbať sa mastným jedlám, jesť častejšie malé dávky, na noc mliečne výrobky (jogurt).

Zdroj: Doc. MUDr. Emília Kaiserová, CSc.: Keď ochorie dieťa. NÁDOROVÉ OCHORENIA U DETÍ. 1. časť – Rady rodičom. 2015. Liga proti rakovine, Bratislava, 44 s, ISBN: 978-80-89201-70-9.

Dlhodobé nežiaduce účinky onkologickej liečby

Môžu byť spôsobené všetkými druhmi liečby – operáciou, rádioterapiou aj chemoterapiou a okrem poškodenia orgánov môžu mať za následok aj psychosociálne problémy.

Niektoré zmeny vznikajú už v priebehu liečby alebo krátko po nej a pretrvávajú rôzne dlho, inokedy sa pozorujú až po skončení liečby. Preto je nutné, aby aj pacienti samotní boli o tomto riziku informovaní, aby sa aj po skončení liečby zúčastňovali na kontrolných vyšetreniach a aby svoj režim prispôsobili rizikám.

K najzávažnejším neskorým následkom chemoterapie aj rádioterapie patria sekundárne malignity (iné malignity ako sú tie, na ktoré sa dieťa liečilo). Sekundárne leukémie vznikajú zvyčajne do 5 rokov po skončení liečby, ale riziko pre vznik solídnych nádorov trvá celý ďalší život. Ak sa zavčasu zistia, zvyčajne sú rovnako liečiteľné ako prvé ochorenie.

K najznámejším následkom operačnej liečby patrí amputácia, ale občas sa vyskytnú aj ďalšie, napríklad potreba sledovania po odstránení jednej obličky, po operácii alebo transplantácii pečene,malabsorbcie, zrasty, obštrukcie (poruchy priechodnosti) po operáciách na brušných orgánoch, skolióza, epilepsia, porucha funkcie pľúc alebo močového mechúra a ďalšie po operáciách na príslušných orgánoch.

O následkoch po rádioterapii sme sa zmienili v časti o použití rádioterapie.

Chemoterapia tiež môže zanechať ľahšie alebo aj závažné následky. Po niektorých druhoch chemoterapie a po ožiarení pohlavných orgánov (vaječníky, semenníky ) zvyčajne ostáva zachovaný hormonálny a sexuálny vývoj, ale v dospelosti môžu byť problémy s plodnosťou. Vyššie riziko je u pacientov, ktorí absolvujú liečbu v puberte. U chlapcov po nástupe puberty sa preto ponúka možnosť zamrazenia spermií (informáciu Vám poskytne lekár). U dievčať, ktoré majú menštruáciu, sa hormonálne vyblokuje ovariálny cyklus (tvorba vajíčok vo vaječníkoch), čo zvyšuje šance na zachovanie plodnosti po skončení onkologickej liečby. Ak sa zistí nedostatok hormónov, dieťa sa sleduje u endokrinológa a dostáva hormonálnu liečbu. U potomkov vyliečených pacientov sa nepozorujú závažnejšie následky. Je však dôležité, aby adolescentní pacienti nesplodili dieťa počas liečby!

U niektorých pacientov môže pretrvávať porucha obranyschopnosti a zvýšený výskyt infekcií v prvých rokoch po liečbe. Môže byť poškodená funkcia pečene, obličiek, pľúc a u niektorých pacientov rôzne závažná porucha funkcie srdca. Podľa absolvovanej liečby Vás na konkrétne následky upozorní lekár, u  ktorého je dieťa sledované.

Zdroj: Doc. MUDr. Emília Kaiserová, CSc.: Keď ochorie dieťa. NÁDOROVÉ OCHORENIA U DETÍ. 1. časť – Rady rodičom. 2015. Liga proti rakovine, Bratislava, 44 s, ISBN: 978-80-89201-70-9.

Svetielko nádeje
detská onkológia © 2018 DFNsP BB